Tundepäevik on suurepärane tööriist, mis aitab sul oma emotsioonidest teadlikumaks saada ja nendega tervislikumalt toime tulla. Pole tähtsust, kas sul on raskusi ärevuse, depressiooni või lihtsalt elu igapäevaste väljakutsetega, tundepäevik saab olla toeks, aidates mõista oma sisemaailma ja sellega paremini toime tulla.
🤔 Miks pidada tundepäevikut?
- Emotsioonide väljendamine: Kirjutamine aitab sõnastada seda, mida tunned, seeläbi neid kogeda ja vähendada koormust, mis tekib tunnete mitte väljendamisest.
- Vabanemine häbist: On asju, mida me ei julge ega taha tihti teistele öelda. Kirjutamine on võimalus privaatselt sõnastada läbi mõelda asju, mis me vastaselt juhul enda sisse ära peidaksime.
- Enesemõistmine: Regulaarne päeviku pidamine aitab märgata mustreid, seoseid oma tunnete ning sündmuste vahel. Mõista erinevust oma soovide ja tegelike vajaduste vahel.
- Stressi leevendamine: Kirjutamine on turvaline ja tervislik viis pingete vabastamiseks.
- Segaduse korrastamine: Juhul, kui sa ei tea täpselt, mida soovid või tahad. Kirjutamise protsess võimaldab tundeid ja mõtteid korrastada ning mõista, mida ma päriselt vajan.
🚀 Kuidas alustada tundepäeviku pidamist?
1. Leia endale sobiv viis kirjutamiseks
Võid kasutada:
- Tavalist märkmikku ja pliiatsit (Enim soovitatav, väldib igasugu segajaid)
- Digitaalseid rakendusi või faile
- Häälkirjutisi (kui eelistad rääkida ja hiljem märkmeid teha)
Oluline on valida meetod, mis tundub just Sulle mugav ja millest suudad järjepidevalt kinni pidada.
2. Vali sobiv aeg ja koht
Leia rahulik aeg ja koht, kus saad segamatult kirjutada. See võib olla hommikul enne päeva algust või õhtul enne magamaminekut – vali, mis töötab sinu jaoks kõige paremini.
(Tip👆: Juhul kui sul tuleb päeva jooksul meelde, et just nüüd oleks hea kirjutada, siis ära lase ennast sellest heidutada, et pead kindlat rutiini pidama. Kõige tähtsam on lihtsalt saada oma mõtted paberile 🙂)
3. Keskendu sellele, mida tunned
Kui kirjutama hakkad, küsi endalt:
- Mida või kuidas ma praegu tunnen? Katsu luua kirjeldusi, soovikorral võid ka joonistada
- Kus ma seda tunnet oma kehas tunnen? (nt pinget õlgades, rahutust kõhus)
- Kas selle tunde põhjustas midagi konkreetset? Kust see alguse sai?
- Mis mõtted mul sellega seoses peas keerlevad?
🤸 Päevikusse kirjutamise harjutused
Kui kirjutamine tundub alguses keeruline, proovi nt mõnda järgmist harjutust:
- “Tunde-termomeeter”: Hinda oma emotsioone skaalal 1–10 ja märgi, mis mõjutas sinu hinnangut.
- “Kolme küsimuse meetod”:
- Mis täna hästi läks?
- Mis tekitas minus raskust või ebamugavust?
- Mida ma järgmisel korral teisiti teeksin?
- “Kehakaart”: Joonista paberile lihtne inimese kuju ja märgi, kuhu sa oma tundeid kehas tunned, nt kurbus rinnus, viha kätes. (Võid selle asemel, et nimetada emotsioone neid hoopis joonistada)
- Vabakirjutamine: Kirjuta 5–10 minutit vabalt, ilma et peaksid midagi korda sättima.
🚨 Olulised soovitused
- Ole aus ja hinnanguvaba: Päevik on sinu turvaline ruum. Ära muretse õigekirja või grammatikavigade pärast. Keegi ei tule sind hindama, ega parandama. (Muideks kui koged ikkagi tohutut vastupanu ja kriitikat, siis see on väga hea teema, millest kirjutada 😊)
- Ole järjepidev: Kirjuta regulaarselt, kas või mõne lause päevas. See aitab sul luua harjumust.
- Ole kannatlik: Tundepäeviku pidamine ei pruugi kohe lahendusi pakkuda, kuid ajapikku hakkad märkama positiivseid muutusi. Tähtis on lihtsalt jälgida enda tunnet, enne ja pärast kirjutamist.
- Hinda oma edusamme: Vaata aeg-ajalt tagasi ja märka, kuidas su oskus oma tundeid sõnastada ja mõista on paranenud. Jälgi, kuidas su loovus on paranenud ning
🎖️ Kuidas päevikust kasu saada?
Kui oled kirja pannud, mida tundsid ja miks, võid leida uusi viise olukorrale reageerimiseks:
- Mõtle, kas midagi võiks muuta.
- Leia, mis tegevused aitasid (nt jalutamine, aus vestlus sõbraga, muusika kuulamine või kasvõi see sama kirjutamine). Õpi märkama just enda tunde erinevusi enne ja pärast tegevust.
- Võid oma märkmeid jagada terapeudi või nõustajaga, et saada rohkem tuge ja selgust.
Tundepäeviku pidamine on nagu isiklik vestluspartner, kes kuulab sind alati ja aitab selgust saada. Oluline on olla järjepidev ja lubada endale olla haavatav. Katseta ja leia oma viis!
Kui tunned, et vajad juhendamist või tuge, võta julgelt ühendust oma nõustajaga või nt minuga. Koos on lihtsam alustada ja edasi liikuda.